Palivové filtre

Bezproblémovú jazdu vozidla zabezpečuje čisté palivo dodávané palivovým čerpadlom. Palivové filtre slúžia k odstráneniu nečistôt z paliva ako prach, hrdzu a vodu. Chránia veľmi citlivé vstrekovacie agregáty a karburátory pred opotrebovaním a koróziou. Na druhej strane zabezpečujú optimálnu spotrebu paliva a výkon motora. Moderné, maximálne citlivé vstrekovacie sústavy Common Rail alebo systém čerpadlo - tryska vyžadujú nové riešenia filtrácie prispôsobujúce sa novým konštrukciám. Moderné Multigrade filtre založené na viacvrstvovej technológii filtračného média odstraňuje z palivovej zmesi viac ako 90% naj jemnejších častíc a vodu, ktorá spôsobuje koróziu častí vstrekovacích trysiek.

Pre čistenie paliva sa požívajú:

 1. Filtračné vložky:
  sú umiestnené vo vlastnom telese, ktoré je integrované do motora. Filtračné vložky môžu byť štandardné s filtračným papierom, alebo s filcom.
 2. Nekovové filtračné vložky EVOTOP®:
  menej zaťažujú životné prostredie z dôvodov, že sú vyrobené z jedného materiálu a tým vzniká nižšie množstvo odpadu.
 3. Výmenný filter:
  obal a filtračná vložka spolu tvorí jeden celok. Behom údržby sa celok vymieňa za nový. Môžu byť skrutkovacie alebo špeciálne s prípojnými hrdlami. Na telese môžu a nemusia mať vypúšťaciu skrutku na vodu
 4. Filtre do palivového vedenia tzv. inline:
  montujú sa medzi potrubie s označeným smerom filtrácie. Sú v prevedení plastovom resp. kovovom.
 5. Predraďované filtre PreLine®:
  filtre sú určené pre filtráciu nafty v prvom stupni. Sú dodávané v stavebnicovom systéme. Majú vysoko integrované funkcie, vysokú dynamickú tuhosť, účinný ohrev paliva na vstupe, dokonale odlučujú vodu, sú odolné voči bionafte a zvyšujú životnosť hlavného filtra.

V prípade predlžovania servisného intervalu výmeny filtra paliva dochádza k vyššiemu opotrebovaniu vstrekovacej sústavy (čerpadla, trysiek, tlakových ventilov) z dôvodu nedostatočného odlučovaniu častíc a vody. Na druhej strane znižuje sa výkon motora.